Sketchup

Hızlı, içten, güvenilir… ve olağanüstü eğlenceli!

SketchUp

3 Boyutlu Çizim Yapmanın En Kolay Yolu

SketchUp kullanıcıları mimarlar, tasarımcılar, inşaatçılar, üreticiler ve mühendislerdir. Onlar fiziksel dünyayı biçimlendiren insanlardır. Onlar bizim için çok önemlidirler ve büyük araçları hak ederler; çünkü büyük araçlar büyük işler üretir.

Büyük araçlar, kullanmayı beklediğiniz araçlardır. Onlar bir şeyi (ya da belki de iki şeyi) gerçekten, ama gerçekten çok iyi yapar. Onlar yapmak istediğiniz şeyi nasıl olduğunu anlamadan yapmanıza olanak sağlar. Onlar zor ya da sıkıcı işleri yapmanıza yardımcı olurken siz yaratıcı ya da üretken olmaya ya da ikisine birden odaklanabilirsiniz. Ve onlar, kendi yolunda, güzeldirler.

Biz SketchUp‘ta çizim için büyük araçlar üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Kullanıcılarımız için çizmek düşünmektir. Onlar fikirleri keşfetmek, şeyleri anlamak ve onların ne anlama geldiğini diğer insanlara göstermek için çizerler.

Onlar çizerler çünkü çizmeyi severler ve büyük bir çizim ile başlamayan hiçbir büyük şey henüz inşa edilmemiştir.

SketchUp Pro’yu kim kullanır? Herkes.

Şimdi sayacağımız sektörlerdeki yüzbinlerce profesyonel (derin bir nefes alın) mimari, inşaat, mühendislik, ticari iç mekanlar, hafif yapı, peyzaj mimarlığı, mutfak ve banyo tasarımı, kentsel planlama, oyun tasarımı, film ve sahne tasarımı, ahşap işleri ve başka pek çok alanda SketchUp Pro‘yu her gün ve sürekli kullanmaktadırlar. O, karmaşık ve pahalı CAD yazılımlarının çok amaçlı panzehiridir.

3B modelleme hakkında düşünmenin daha akıllı yolu

SketchUp Pro süper güçleri olan bir kalem gibidir. Çizgiler ve şekiller çizerek başlayın. Yüzeyleri iterek ve çekerek 3B biçimlere dönüştürün. İstediğiniz bir şeyi yapmak için çekiştirin, kopyalayın, çevirin ve boyayın. Daha da ilerisi mi? Modellemeyi CAD ve arazi verisinden, fotoğraflardan ya da el çizimlerinden başlatın. Özel davranış ve niteliklere sahip modeller oluşturun. SketchUp Pro tam istediğiniz biçimde kolay kullanılabilen ve güçlü bir üründür.

LayOut kullanarak modellerinizi çizimlere dönüştürün

Her projenin belirli bir aşamasında, modelinizi göstermek için bir çizim seti oluşturmanız gerekir: planlar, kesitler, cepheler, perspektifler. SketchUp Pro içerisinde bulunan LayOut, model görüntülerini sayfalara yerleştirmenizi, çizim ölçeklerini seçmenizi, çizgi kalınlıklarını ayarlamanızı, ölçü, bağlantı ve grafikler eklemenizi sağlar. Modelde yapacağınız değişiklikler LayOut içerisinde otomatik olarak güncellenirler. Zamanı geldiğinde, PDF’ler, resimler ve CAD dosyaları gönderebilirsiniz.

Hızlıca iyi kullanıcı olun

SketchUp‘ın kullanıcı dostu ve hataları hoş gören bir 3B modelleme yazılımı olarak bilinmesinin bir nedeni var: kolay kullanımı işlevsellik uğruna feda etmiyoruz. İçeriğe yönelik kullanışlı ipuçları, yeni başlayanlar için özel öğretmen paneli ve geniş çevrimiçi kaynakları ile, yardım her zaman hazırdır. Ve her olasılığa karşı, her SketchUp Pro lisansı, bir yıllık ücretsiz teknik destek içerir.

Hiçbir yazılım tek başına yeterli değildir!

SketchUp Pro‘yu, mevcut iş akışınızın içinde hemen yerini alacak biçimde geliştirdik. Azıcık alfabe çorbası için hazır mısınız? DXF, DWG, 3DS, DAE, KMZ, TIF, JPG, PNG ve birkaç diğer formatta içeri veri aktarma özellikleri ile, çizimleri, modelleri ve istediğiniz görüntüleri içeriğinizin içine alabilirsiniz. SketchUp Pro tüm bu formatlarda ve ayrıca PDF, OBJ, FBX, XSI, VRML, MP4, WEBM ve AVI formatlarında dışarı veri aktarabilir.

Slaytlar sıkıcıdır. Sunumuzu SketchUp Pro ile yapın

Sahneler, modelinizdeki farklı bakış açılarını istediğiniz anda ekrana getirebilmenizi sağlar. Biçemler çalışmanızın kesin, taslak ya da ikisi arasında görünmesini sağlayacak sonsuz görsel efekt kullanmanızı sağlar. Kesit düzlemleri, kesit görünümler oluşturmak için modeller üzerinden dilimler oluşturur. Tam ekrana geçin, gezinin, etiketler ekleyin ve gezinti canlandırmaları oluşturun. Sunumunuzu SketchUp Pro‘dan gerçekleştirin ve her zaman istediğinizi alın.

Bolca model ve eklenti

Tasarlamakta olduğunuz oda için özel bir sandalyeye mi gereksiniminiz var? Garajınız için bir lamba? Hayvanat bahçeniz için bir gergedan? Dünyanın en geniş ücretsiz 3B içeriğini sağlayan SketchUp‘ın 3B deposu içinde gereksinim duyacağınız neredeyse her şeyi bulabilirsiniz. Ve, ek araçlar ve özellikler sağlayan eklentilere erişim için, sağladığımız yepyeni “Extension Warehouse” özelliği, eklenti nirvanasına biletinizdir.

Yalnızca tasarlamayın. Analiz edin…

SketchUp Pro, yeryüzünde verilen herhangi bir konum ve herhangi bir zaman ve tarihte, gölgelerin nereye düşeceğini doğru olarak öngörebilir. Modelinizdeki herhangi bir yerden bakıldığında ne göreceğinizi size tam olarak gösterebilir. Bir yüzey ya da malzemenin alanını ya da kapalı bir 3B nesnenin hacmini duyarlı olarak hesaplar. Nesnelere nitelikler atamanızı sağlayarak, bu yararlı veriyi içeren listeler ve raporlar almanızı sağlar.

Bir içerik dünyası – abartısız.

Yaklaşık iki dakika içinde, bir anda bir kilometre kare olacak biçimde, dünyanın herhangi bir bölümünü, SketchUp Pro modelinizin içine aktarabilirsiniz. Ücretsiz olarak, havadan çekilen görüntüleri, 3B arazi modeli ve kesin duyarlı gölge çalışmaları için enlem ve boylam verilerini elde edersiniz. Buradan, alan içeriğini oluşturmak için önceden oluşturulan bina modellerini alabilir ve gereksinim duyacağınız başka şeyleri modellemek için “Google Maps Street View” görüntülerini kullanabilirsiniz.

Her şey için bir yer ve her şey yerli yerinde

Anneniz her zaman söylemiştir; 3B modellemede başarının anahtarı düzenli ve organize çalışmaktır. Modellerinizi üzerinde rahat çalışılacak ve sunulacak biçimde oluşturun. Geometrinizi, mantıksal parçalar içine bölmek için gruplar ve bileşenler kullanın. Katmanlar, modelinizin büyük parçalarını ayrıştırmak için çok kullanışlıdır ve “Outliner” her şeyi bir kerede görmek için kullanılan bir yöntemdir.

Sketchup Yenilikleri

SketchUp-Grafik İş Akışı 2.0

SketchUp‘ın modellerinizi ekrana getirmesinin hızlı, kesintisiz ve güvenilir olmasının ötesinde ne olabilir ki?

Bu sürümde, bir .SKP dosyasını görüntülediğiniz her alanda, performans gelişmesi sağlayacak şekilde, grafik iş akışımıza önemli geliştirmeler yaptık. Şimdi SketchUp, 3D Warehouse, LayOut, my.SketchUp, ve Trimble Connect uygulamalarının her biri, kesintisiz 3D görüntüleme için, kaputun altında aynı algoritmaları kullanıyorlar.

SketchUp-Bunu (Arkasındakini) Gördünüz mü?

Grafik iş akışının yanı sıra, daha hızlı ve daha yüksek kalitede görüntüleme sağlayacak şekilde, şeffaflıkta da geliştirmeler yaptık. SketchUp artık, birbiri arkasında duran yüzeyler içerisinden daha gerçekçi bir derinlik hissi sağlamada çok çok daha iyi. Ve daha da iyisi için, X-ray moduna geçirgenlik seviyesinin hassas ayarlanması özelliğini ekledik.

SketchUp-Tıkla ve… bırak!

SketchUp‘ı hızlı ve kesin hale getiren ‘sezgisel’ hamleleri daha da etkili yapıyoruz.

Yüksek DPI Modelleme

Yüksek tanımlamalı monitörlerde (Apple Retina Display gibi) yakalama ve çıkarımları geliştirdik. Kenar kalınlıkları da akıllı-ölçekli oldu. Artık ekranınızda uzaklaşabilirsiniz…

Akıllı Öteleme

Yeni Offset komutumuz, üst üste çakışan ve kendisini kesen geometrilerin önüne geçiyor. ‘F’ tuşuna her basışınızda, temiz ötelemeler (LayOut’ta da!)

Dik Yüzey Çıkarımı

Paralel çıkarımlara hakim misiniz? Bir ‘Perpendicular to Face’ çıkarımı ekledik. Bir yüzeyin üzerine imleci götürün; SketchUp onun dikini yakalayabilecektir.

Eksen Kilitleyebilen Dikdörtgenler

Rectangle komutlarımız artık ok-tuşu eksen kilitlemeyi değerlendirebiliyor (aynı Circle ve Polygon komutlarındaki gibi). Psst… kare veya Altın Kesit oranlarını bulun; shift tuşunu basılı tutarak onlara da kilitlenebilirsiniz!

LayOut-Tabloları Sunar

Önemli dokümanların genellikle önemli bilgiler içermesi gerektiğinden, Tabloları geliştirdik; LayOut içerisinde listelerin bulundurulmasının en uygun yöntemi. Sıfırdan bir tablo oluşturun veya bir .CSV ya da Excel dosyasını içeri aktarın. Tablolar aynı diğer sayfalar gibi davranırlar: yazıları düzenleyebilir, hücreleri biçimlendirebilir, kolon ve satırları değiştirebilirsiniz. LayOut dokümanınızda bulunan her tabloyu tek bir tıklama ile güncellemenizi sağlayacak şekilde, orijinal tablolarınızı referanslama ile bağlar!

SketchUp-Kalıcı Kimlikler

Şimdi, SketchUp modelinizde bir değişiklik yaptığınızda, modelle ilişkilendirilmiş olan herhangi bir LayOut ölçülendirmesi, değişikliği yansıtacak şekilde güncellenecektir. Bu, SketchUp platformunda bulunan yeni, Kalıcı Kimlikler (Persistent IDs) olarak adlandırılan yeni bir özellik sayesinde mümkündür. Bunlar, belirli bir kenar ya da yüzey gibi tekil elemanların SketchUp (ve eklentileri) sayesinde değiştirilebilmelerini sağlayan geometri belirleyicileridir. Temel olarak, modelinizin her parçası daha akıllı hale getirilmiştir.

Eklenti Yöneticisi

Yeni bir yardımcı araç olan Extension Manager, SketchUp eklentilerine hızla erişmenizi sağlar. Buradan, özel araçları açmak ya da kapatmak son derece kolaydır (ya da tamamen kaldırmak). Extension Manager bir eklentinin sayısal imzasını, yani kalite ve güvenlik standartlarımızı karşılama durumunu da ekrana getirir.

LayOut-Yüksek Bağlılık .DWG

Pek çok kişi, SketchUp’da yaptıkları çizimleri diğer CAD uygulamalarında da kullanırlar. LayOut’un .DWG/.DXF veri gönderimi özelliğini, yaşamlarını daha da kolaylaştırmak için baştan programladık.

Bir .DWG

Eski sürümlerde, on sayfadan oluşan LayOut dosyası on ayrı .DWG dosyası olarak transfer ediliyordu. Bu sürümle birlikte, her sayfa için ayrı bir sekmesi bulunan tek bir .DWG dosyası gönderebiliyorsunuz.

Doğal Elemanlar

Eskiden, ölçülendirme, kesim maskeleri ve etiketler gibi LayOut elemanları, veri gönderimi ile birlikte kaba geometrilere patlatılmış olarak gidiyorlardı. Şimdi, AutoCAD’e özellikleri ile transfer edilipbeklenildiği şekilde davranıyorlar.

Akıllı Ölçek

LayOut veri gönderimleri kağıt boyutuna ya da model alanına kendilerini boyutlandıracak şekilde sağlanabiliyor. Etiket ve çokgen gibi çizim unsurları, kağıt boyutuna göre ebatlanır. Model linework, model space’e boyutlandırılır. İşte!

Katman ile Renk

CAD gönderimleri için sıklıkla istenilen ‘Color-by-Layer’ seçeneğini ekleyerek, belirli bir katmanda bulunan elemanların belirli bir renkle gönderilebilmelerini sağladık. Standart olarak, siyah çizgiler beyaz arka planda siyah, siyah arka planda beyaz görünecek şekilde gönderilirler. CAD dostlarının seveceği bir özellik.

Sketchup hakkında ayrıntılı bilgi için

Tıklayın